FAQ: Çalıntı Telefon Aldım Ne Yapmalıyım?

Çalıntı telefon kullanmanın cezası nedir?

6 aydan 3 yıla kadar hapis ve onbin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.

IMEI numarası ile telefon nasıl bulunur?

E-devlet kapısı üzerinden yapılan ihbarın sonucu yine e-devlet üzerinden hem IMEI sorgulama (https://www.turkiye.gov.tr/ imei -sorgulama) hem de kayıp- çalıntı ihbar sorgulama/iptal alanından (https://www.turkiye.gov.tr/btk-kayip-calinti-ihbar-sorgulama-iptal) öğrenilebilmektedir.

IMEI ile telefon bulunur mu?

IMEI, telefonunuz için bir kimlik belgesi gibidir. GSMA tarafından belirlenmiş 15 basamaklı benzersiz bir koddur. Kısacası olur da telefonunuzu kaybederseniz, IMEI numarasını kullanarak onu bulmanız mümkün.

Çalıntı IMEI ne demek?

IMEI sorgulama ile cihazın kaçak, çalıntı olduğunu kontrol edin. Cep telefonların bir nevi kimlik numarası gibi olan 15 sayıdan oluşan IMEI numarası MCKS’de (mobil cihaz kayıt sistemi) kayıtlı olması gerekir. MCKS’de kayıtlı olmayan cihaz ya çalıntı ya kaçak veyahut herhangi bir cihazdan kopyalanmış anlamına gelir.

Bir telefonun çalıntı olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Bu hizmet ile mobil cihazınızın yasal yollar ile ithal edilip edilmediğini ve kayıp/ çalıntı olup olmadığını, cihazınıza ait IMEI numarasını sorgulatarak öğrenebilirsiniz. IMEI numaranızı, cihazınızın numara çevirme ekranına *#06# yazarak öğrenebilirsiniz. Lütfen 15 haneli IMEI Numarasını giriniz!

You might be interested:  FAQ: Samsung Tuşlu Telefon Reddedilen Listesi Nerede?

Telefonum çalındı bulunur mu?

android.com/find adresine gidin ve Google Hesabınızda oturum açın. Birden fazla telefonunuz varsa ekranın üst kısmında kaybettiğiniz telefonunuzu tıklayın.

Çalınan telefonun IMEI numarası nasıl bulunur?

IMEI numarası, cihazınızı kaybetmeniz durumunda çok yardımcı olabilir. Android

  1. Bilgisayarınızdaki herhangi bir web tarayıcısını açın ve ardından Google Cihazımı Bul’u ziyaret edin.
  2. Burada, telefonunuzda kullandığınız Google hesabının kimlik bilgilerini kullanarak giriş yapın.

IMEI numarası çalındı ne yapabilirim?

15 haneli sayıları içeren bu kod bir nevi telefonunuzun kimliği anlamına geliyor. Bazı düzenbazlar tarafından da çalınıp klonlanan bu numara farklı bir cihaza entegre edilerek satılmakta. Bu sebeple de cihazınızın IMEI numarası farklı bir cihazda da olması nedeniyle cihazınız kullanılamaz hale geliyor.

Telefon kapalıyken bulunur mu?

Kapalı telefonların yerinin tespit edilmesi zor olsa da imkansız değildir. Eğer İOS cihazınız varsa Google hesabınız ile bir ICloud hesabı açmanız gerekmektedir. Öncelikle telefon kaybolduktan sonra bunun mutlaka telefon şirketine bildirilmesi gerekmektedir.

Cep telefonu kapalıyken yer tespiti yapılır mı?

2010’da Washington Post’ta yer alan bir makaleye göre Amerikan istihbarat servislerinden NSA, uyguladığı bir yöntem ile kapalı da olsa dünyanın her yerinde bir cep telefonunun nerede olduğunu bulabiliyor.

IMEI numarası değişirse ne olur?

Türkiye’de halihazırda yürürlükte olan yasal düzenlemeler gereği IMEI ‘si klonlanan cihazların iletişimi zaten kesiliyor. 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu’nun 57. maddesi uyarınca, IMEI bilgisinin değiştirildiği tespit edilen cihazlar haberleşmeye kapatılıyor ve IMEI bilgisi başka cihazlara kopyalanmış olan

Bilgisayarın çalıntı olup olmadığını nasıl anlarız?

Kutusu, orjinal şarj aleti, faturasının aldığınız kişi adına kayıtlı olması bilgisayarın çalıntı olmamasının en önemli delilidir. İkinci olarak ikinci el bilgisayar ya da bilgisayar parçasının teknolojik ömrünü doldurmamış olması yani garantili olmasıdır.

You might be interested:  Sık sorulan: 302 Hangi Ülkenin Telefon Kodu?

Yasal Uyarı Mesajı nereden gelir?

IMEI numaranızı *#06# kodunu tuşlayarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca IMEI numarası telefonun arkasında bulunan bataryası üzerinde de yazmaktadır. Buraya bakarak da IMEI numarasını öğrenebilirsiniz. Eğer IMEI numaranız çalınır veya klonlanır ise telefonunuza YASAL UYARI olarak bir mesaj alırsınız.

Kayıt dışı olduğu tespit edilen IMEI ne zaman kapanır?

Kurum kayıtlarında yer almadığı halde kullanımda olduğu tespit edilen ve siyah listeye eklendiği tarihten itibaren 120 günlük kullanım süresi içinde kayıt altına alınmayan elektronik cihazlar, “kaçak cihaz” olarak görülmeye devam edilecek ve kullanıma kapatılacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector