Hızlı Cevap: Telefon Çalıntı Mı Nasıl Anlaşılır?

Cep telefonunun çalıntı olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Çalıntı telefonlar, IMEI numarası ile sorgulanabilmektedir. IMEI Nedir? IMEI numarası her telefon için farklı olan 15 haneli bir numaradır. Birnevi telefonun kimliğidir.

IMEI kaydı olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Cihazın kayıtlı olup olmadığı; e-Devlet kapısı üzerinden ( https://www.turkiye.gov.tr/ imei -sorgulama ) veya BTK Bilgi ve İhbar Merkezi (Tüketici İletişim Merkezi-120) aranarak öğrenilebilmektedir.

IMEI sorgusu nasıl yapılır?

IMEI sorgulaması e-Devlet ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu işbirliğiyle gerçekleştiriliyor. Vatandaşlar, E- devlet sistemine bilgilerini girmeye ihtiyaç olmadan https://www.turkiye.gov.tr/ imei – sorgulama adresinden, IMEI bilgisini görüntüleyebiliyor.

Telefonun gerçek olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Telefonun IMEI kodu: e-Devlet’in IMEI sorgulama sayfasına gidin, Telefonun IMEI kodunu bu sayfaya yazın ve Sorgula’ya yıklayın. Bu sayfada aldığınız bilgiler, cihazın marka ve modeliyle uyuşmalı. Cihazın marka ve modelinin uyuştuğunu görüyorsanız, aynı sayfada bir de kayıt durumunu göreceksiniz.

IMEI numarası ile telefon nasıl bulunur?

E-devlet kapısı üzerinden yapılan ihbarın sonucu yine e-devlet üzerinden hem IMEI sorgulama (https://www.turkiye.gov.tr/ imei -sorgulama) hem de kayıp- çalıntı ihbar sorgulama/iptal alanından (https://www.turkiye.gov.tr/btk-kayip-calinti-ihbar-sorgulama-iptal) öğrenilebilmektedir.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Polisin Telefon Dinlemesi Nasıl Anlaşılır?

IMEI kaydı kaç TL?

Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanan 2021 yılında uygulanacak olan vergi ve harç tutarlarına göre 2020’de 1838.7 TL olarak uygulanan yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarının kaydı esnasında alınan harç tutarı 2021 yılında 2006.2 TL olacak.

Kayıt dışı olduğu tespit edilen IMEI ne zaman kapanır?

Kurum kayıtlarında yer almadığı halde kullanımda olduğu tespit edilen ve siyah listeye eklendiği tarihten itibaren 120 günlük kullanım süresi içinde kayıt altına alınmayan elektronik cihazlar, “kaçak cihaz” olarak görülmeye devam edilecek ve kullanıma kapatılacak.

IMEI numarası kayıtlı değil ne olur?

Eğer aldığınız telefon imei kayıtlı değilse, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından telefonunuzun belirli süre içerisinde kapanacağına dair SMS geliyor. Gelen SMS’ten sonra herhangi bir işlem yapılmazsa telefonunuz otomatik olarak kullanıma kapatılıyor.

IMEI kayıt dışı olursa ne olur?

BTK sisteminde IMEI numarası olmayan bir telefon, 120 gün içerisinde sistem tarafından devre dışı edilir. Bu da gerekirse iPhone X’iniz olsun arama dahi yapamayacağınız anlamına geliyor.

IMEI numarası kopyalanmış ne yapmalıyım?

IMEI ‘nizin kopyalandığında tarafınıza BTK tarafından bir kısa mesaj gönderiliyor. Bu mesajda telefonunuzun IMEI numarasının klonlandığı ve 1 ay içinde kapatılacağı yazıyor. İşte bu noktada ya telefonu aldığınız yere ya da direkt BTK’ya (0312 294 94 94) başvurmanız gerekiyor.

IMEI sorgulamada ne yazmalı?

Telefonun arama ekaranına *#06# yazmanız gerekmektedir. NOT: Telefonunuzdan IMEI sorgulaması yaparken *#06# yazarak ulaşamıyorsanız bu bilgiyi telefonun ayarlar ksımında öğrenebilirsiniz. Cep telefonunuzdan IMEI sorgulama işleminize devam etmek telefonunuzun IMEI numarasını e-Devlet ekranında bulunan boşluğa yazınız.

IMEI kaydı ne zaman yapılır?

Yurt dışından yolcuyla birlikte getirilen elektronik kimlik bilgisini ( IMEI ) sahip olan cihazların kayıt işlemlerinin yolcunun Türkiye’ye giriş tarihinden itibaren 120 gün içinde yapılması gerekir.

You might be interested:  Kaçak Telefon Olduğunu Nasıl Anlarız?

*# 7353 nedir?

*#7353 # –> Samsung telefonlarda hızlı test menüsü. Özel Android kodları arasında en önemlilerden birisi olan bu kod ile telefonunuzun kamera, ses, Bluetooth, sensor ve benzeri donanım veya özelliklerini kolayca test edebilirsiniz.

Telefonun daha önce kullanılıp kullanılmadığı nasıl anlaşılır?

Cep telefonunun kullanılıp kullanılmadığını nasıl anlarım

  1. Telefonun görünümünü kontrol edin.
  2. IMEI’yi kontrol edin.
  3. Garanti durumunu doğrulayın.
  4. Durumunu kontrol edin pil.
  5. Kullanım istatistiklerini kontrol edin.

Ünlü markaların orjinal olduğu nasıl anlaşılır?

Orijinal ürünlerin yakasında ve kenarında koyu kırmızı renkte etiketler bulunur. Büyük olan etikette markanın adı ve ® işareti vardır. Diğer etiket ise menşe ülkenin Kanada olduğunu belirtir. Yıkama ve bakım talimatlarının bulunduğu iç etikette, ürünün ütülenmemesi gerektiği yazar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector