Hızlı Cevap: Telefon Numarası Nereye Şikayet Edilir?

Cep telefonuna gelen mesajlar nereye şikayet edilir?

Cep telefonunuzdan sizi arayıp reklam propagandası yapan ya da mesaj atanları Kişisel Verileri Koruma Kurulu’na şikayet edebilirsiniz. Bunun için tiss.gtb.gov.tr adresine girmeniz gerekiyor. Yasalara rağmen birçok firmanın izinsiz SMS attığını, izin alınmadan aramaya veya e-posta göndermeye devam ettiğini görüyoruz.

Sürekli rahatsız eden numara nereye şikayet edilir?

Savcılığa numara şikayet edilirse ne olur? Bir başka durum ise hiç tanımadığınız bir kişi tarafından rahatsız edilmesidir. Bu gibi durumlarda mağdur yani rahatsız edilen kişi yasal haklarını kullanabilir. Bunun için savcılığa bir dilekçe ile rahatsız edildiğinizi belirtir şekilde şikayetinizi gerçekleştirmelisiniz.

Dolandırıldım ne yapmam gerekir?

“(1) Suça ilişkin ihbar veya şikâyet, Cumhuriyet Başsavcılığına veya kolluk makamlarına yapılabilir. (2) Valilik veya kaymakamlığa ya da mahkemeye yapılan ihbar veya şikâyet, ilgili Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilir.

Izinsiz mesaj nasıl şikayet edilir?

İZİNSİZ GÖNDERİLEN MESAJ, MAİL VE ARAMALAR NASIL ŞİKAYET EDİLİR?

  1. Ticari Elektronik İleti Şikayet Sistemine (tiss.gtb.gov.tr) e-Devlet üzerinden T.C.
  2. Açılan sayfada;
  3. Adres kayıt sistemindeki kayıt bilgilerinizin, doğruluğunu onaylayınız.
  4. Açılan sayfada “İşlem menüsü” başlığı altında.
You might be interested:  Soru: Telefon Nasıl Boyanır?

Telefona gelen istenmeyen mesajlar nasıl engellenir?

Mesajlar ‘da bir kullanıcıdan gelen mesajları engelleme

  1. Mesajlar uygulamasını açın.
  2. Ana ekranda, engellemek istediğiniz görüşmelere tek tek dokunup basılı tutun.
  3. Engelle. Engelle’ye dokunun.

E ticaret sitesi nereye şikayet edilir?

BTK Tüketici Sitesi. BTK Bilgi ve İhbar Merkezi’ne 120 Numaralı Telefon Kanalıyla Ulaşılabilmektedir.

Telefonda rahatsız etmenin cezası nedir?

Söz konusu suç “Sırf huzur ve sükûnunu bozmak maksadıyla bir kimseye ısrarla telefon edilmesi, gürültü yapılması ya da aynı maksatla hukuka aykırı başka bir davranışta bulunulması halinde, mağdurun şikâyeti üzerine faile üç aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir” şeklinde düzenlenmiştir.

Savcılığa suç duyurusunda bulunmak için ne yapmak gerekir?

Yazılı olarak suç duyurusunda bulunmak istediğinizde, bir dilekçe hazırlamak ve olayları sıralayarak şikayetinizi ya da ihbarınızı dile getirmeniz gerekmektedir. Hazırladığınız dilekçeyi ilgili makamlardan birine teslim ettiğinizde suç duyurunuz adına hukuki süreç başlamış olacaktır.

Telefon numarasının kime ait olduğunu nasıl öğrenebilirim?

11855 numarasını arayarak numaraya ya da isme göre arama yapabilir, kişisel kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. 11855’e SMS göndererek: İsme göre arama yaparken aralarında birer boşluk bırakarak ISIM SOYADI yazarak 11855’e SMS olarak gönderebilirsiniz.

Hakkımda suç duyurusu varsa nasıl öğrenebilirim?

Hakkında şikayet olup olmadığını adliyeye gidip savcılık ön büro bölümünden sorgulatabilirsiniz.

Savcılığa şikayet edilen kişiye ne olur?

Savcılık şikâyette bulunan kişinin ifadesini aldıktan sonra şikâyeti değerlendirerek davanın seyrine karar vermektedir. Savcılık şikâyeti değerlendirdikten sonra davanın açılıp açılmayacak konusunda karar verir. Suç duyurusunda bulunmak için şikâyet eden kişinin şikâyet edeceği kişiyi tanıması gerekli değildir.

İnternet dolandırıcılığı yargıtay kararları banka sorumluluğu nedir?

Hukuk Dairesi 11.03.2019 tarih ve 2017/4888 E. 2019/2015 K. sayılı kararıyla, banka hesabındaki parası bilgisi dışında çekilen kişinin, yapılan bu işlemde, üçüncü kişilerle el ve işbirliği ile veya başka şekilde kusurlu davrandığı kanıtlanmadıkça, bankanın hesaptan çekilen tüm paradan sorumlu olduğuna karar vermiştir.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Telefon Taksit Yasağı Ne Zaman Kalkacak?

SMS almamak için ne yapmalıyım e-devlet?

e – Devlet üzerinden de bu işlemi yapabilirsiniz. Yapmanız gereken sisteme girip “Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi”ni aratmak. Daha sonra “Yeni İletişim Adresi Ekle” kısmından telefon numaranızı veya e -Posta adresinizi ekleyebilirsiniz. Burada da Aydınlatma Metnini okuyup onaylamanız gerekiyor.

Ruhsatsız işletmeler nereye şikayet edilir?

Kaçak çalışan işyerlerini de ihbar edin İstanbul’da yaşayan vatandaşlar ruhsatsız çalışan işyerlerini bağlı bulundukları belediyeler ve 153 nolu Beyaz Masa’ya bildirebilir. Bunun yanısıra İBB’nın Zabıta Daire Başkanlığı’nın numarası olan 0212 521 84 65’i arayabilirler.

IYS Şikayet Nasıl Yapılır?

İys ‘de Şikayet Süreci Nasıl İşliyor? Şikayet başvuruları, e-Devlet kapısı ve Ticaret Bakanlığının internet sitesi üzerinden veya yazılı olarak şikayetçinin ikametgahının bulunduğu yerdeki il müdürlüğüne yapılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector