Hızlı Cevap: Telefon Operatörlerini Nereye Şikayet Edebilirim?

Vodafone yi nereye şikayet edebilirim?

Şikayet yönetimi sayfasına ulaşmak için tıklayınız. Bunun dışında Vodafone hattınızdan 542 ‘yi, diğer operatörlerden ve Sabit hatlardan 0 (542) 542 00 00’ı, yurt dışından 00 90 (542) 542 00 00’ı arayarak Vodafone Müşteri Hizmetlerine ulaşabilir ve şikayetinizi iletebilirsiniz.

Turkcell hangi bakanlığa şikayet edilir?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu.

BTK ya şikayet nasıl olur?

Cep telefonunuzdan 120’yi arayarak da BTK Bilgi ve İhbar Merkezi’ne ulaşabilirsiniz.

Bir firma nasıl şikayet edilir?

Şahsen veya avukat aracılığıyla; elden, posta yoluyla veya elektronik ortamda e-Devlet kapısı üzerinden Tüketici Bilgi Sistemi (TÜBİS) ile tüketici hakem heyetlerine başvuru yapılabilir. Bu itibarla, tüketici hakem heyetlerine sözlü başvuru yapılamamaktadır.

Vodafone Net nasıl iptal edilir?

SüperNet internet ve/veya telefon hizmetinizi iptal etmek isterseniz detaylı bilgi için 0850 542 0 542 numaralı Müşteri Hizmetleri’mizi arayabilirsiniz. Ayrıca talebinizi belirten SüperNet İptal Talep Formu’nu 0216 5563173 ve 0216 5563177 numaralı faksa imzalı olarak göndererek iptal başvurusunda bulunabilirsiniz.

Vodafonede neden sebeke yok?

Vodafone şebeke yok, uyarısı ile karşılaşmanızın olası nedenlerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz: İnternete bağlanılan yerin baz istasyonlarına oldukça uzak olması Akıllı telefonunun bataryasının azalması Akıllı telefonunuzdaki sim kartının yerinden oynamış yani yuvasından çıkmış olması

You might be interested:  Hızlı Cevap: Evkur Telefon Siparişi Ne Zaman Gelir?

Turkceli nereye şikayet edebilirim?

BTK Bilgi ve İhbar Merkezi’ne 120 Numaralı Telefon Kanalıyla Ulaşılabilmektedir.

Turkcell Hangi Bakanlığa Bağlı?

Turkcell ‘li Olmak 27 Nisan 1998’de T.C. Ulaştırma Bakanlığı ile 25 yıllık GSM lisans anlaşması imzalayan Turkcell, müşterilerine sunduğu mobil ses ve veri iletişimine dayalı hizmetlerin çeşitliliğini, kalitesini ve buna bağlı olarak müşteri sayısını da artırarak gelişimini sürdürdü.

Telefon şikayetleri Hangi Bakanlığa yapılır?

BTK Tüketici Şikayet Bildirim Sistemi.

Kargo şirketini nereye şikayet edebilirim?

Kargo şirketlerinin geç teslim ettiği ve bu nedenle ayıplı mal kapsamında değerlendirilebilecek kargonuzun teslim tarihinden itibaren 30 gün içinde Tüketici Hakem Heyetine başvurabilirsiniz.

Şikayet Nasıl Yapılır?

Şikayet dilekçesinde şikayette bulunan kişinin kimlik ve iletişim bilgileri, şikayet edilen şüphelinin belli ise kimlik ve iletişim bilgileri yazılır. Suçun kim tarafından işlendiği belli değil ise şikayet faili meçhul olarak yapılır. Bunların yanında şikayet dilekçesine belli ise suç tarihi yazılmalıdır.

Bir web sitesi nasıl şikayet edilir?

İnternet ortamında sosyal medyada karşılaşılan yasal olmayan zararlı içerikler Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yürütülen İnternet Bilgi İhbar Merkezi’ne https://www.ihbarweb.org.tr bildirilebilir.

Bir esnafı nereye şikayet edebilirim?

Sorunların çözüm noktası ALO 130 hattı vatandaşlarca aktif olarak kullanılıyor.

Tüketici Hakem Heyeti Başvuru sonucu nereden öğrenilir?

Tüketici hakem heyetlerine yapılan başvurular e-Devlet üzerinden TÜBİS kanalıyla takip edilebilir.

Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

“Uygulamaya Git” butonuna tıklayarak “ Tüketici Bilgi Sistemi İşlemleri” sayfasına yönlendirilirsiniz. Açılan sayfa Tüketici Hakem Heyeti ( TÜBİS ) başvuru sorgulama sayfasıdır. Burada “ Tüketici Başvuruları ” bölümüne girmeniz gerekmektedir. Giriş yaptıktan sonra karşınıza bilgilerinizin bulunduğu ekran çıkacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector