Okuyucular soruyor: Telefon Nasıl Patlar?

Telefon ne gibi durumlarda patlar?

Yüksek ısıya maruz kalan ve korunaklı kılıf sebebiyle kendini soğutamayan cep telefonunda zamanla deformasyonlar başlayabilir, ana kart ve pil üzerinde olumsuz etki yaratabilir. Bu olumsuz etkinin uzun süre sürmesi durumunda cep telefonunun pili patlayabilir veya yanabilir” açıklamasında bulundu.

Telefonun patlamaması için ne yapılmalı?

İşte, akıllı telefonunuzun patlama olasılığını ortadan kaldırabileceğiniz yöntemler.

  1. Telefonu yastık altına koymayın.
  2. Telefonu göğüs cebine koymayın.
  3. Gece boyunca şarj etmeyin.
  4. Şarj sırasında yakında yanıcı madde bulunmadığına emin olun.
  5. Telefon direkt olarak güneş ışığı almamalı
  6. Kılıf veya kapak varken şarj etmeyin.

Pil patlaması nasıl olur?

Pilin içerisindeki negatif ve pozitif kutupları ayıran zarda meydana gelen aşınmalar, zamanla kısa devrelere yol açabilir. Bu durum, lityum iyon pilin erimesine neden olur. 60 dereceden yüksek ortam ısısı, sıkça fazla şarj etmek, pile yapılan modifikasyonlar, onun patlamasına neden olan faktörler arasında sıralanıyor.

Telefon batarya bozar mı?

Uzun süre şarjda bırakılan cep telefonları Hele bir de bu şarjlar korsan ucuz prizlerle, şarj cihazları ile dolum sağlanıyorsa bu süre daha da düşebiliyor. Gereksiz şarj etmeler sonucunda yine batarya artık dayanamıyor ve aşırı ısınarak sonunda patlıyor.

Telefon bataryası neden alev alır?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, pillerin içinde birbirinden ayrı durması gereken kimyasallar bulunur. Bu kimyasallar bir şekilde birbiriyle karışırsa pil kısa devre yapar, çeşitli gazlar oluşur ve bu gazlar alev alırsa patlayabilir. Bu patlamanın ne kadar büyük olacağı pilin boyutuna ve kimyasallara göre değişir.

You might be interested:  Sık sorulan: 157 Hangi Ülkenin Telefon Kodu?

Telefon 2 gün şarjda kalırsa ne olur?

Aksoy, “Cep telefonu kullanıcılarının telefonlarını uzun süreli olarak şarjda bırakmaları hem bataryalarının ömrünü azaltır hem de ısınıp şişmesine ve bununla birlikte de patlamasına neden olur. Uzun süre yapacakları telefon görüşmelerinde ise mutlaka aksesuar kullanmaları gerekir.” dedi.

Telefonun bataryası ne zaman patlar?

Eğer şarj aleti ve batarya orijinal olursa, belli bir süreden sonra, şarj edilmesi otomatikman durur. Ama yan sanayi batarya ve şarj aleti olursa, sabaha kadar telefon şarj olur. Bu da bataryanın şişmesine ve patlamasına neden olabilir. Bu yüzden telefonları gece şarja takıp uyumak yanlış bir davranıştır.

Şişen batarya tehlikeli mi?

Şişmiş olan batarya direk olarak telefonun gövdesine baskı yapar. Bu baskı sonucu arka kapak, anakart hatta ekran kırılabilir. Kesinlikle olmasına istemeyeceğimiz şey ise bataryanın yanması/patlaması sonucu telefonun tamamen kullanılamaz hale gelmesi ve maalesef ki vücuda zarar vermesidir.

Telefon batarya şişmesi neden olur?

Genel olarak, şişmiş bir batarya, batarya hücreleri aşırı şarj olduğunda ve ısınmadan olmaktadır. Bu reaksiyon bataryanın içindeki gazları ısıtan ve genleşmelerine neden olan ısı üretir. Havalandırmanın herhangi bir yolu olmadan, bataryanın kasası gazlarla genişler ve batarya şişer.

Batarya patlaması neden olur?

Bir çok batarya kısa devre sonucu yanmış veya patlamıştır. Bataryaların bu şekilde tahrip olmasına sebep olan ana sebepler, yanlış şarj etme, imalat hataları, orijinal olmayan batarya veya şarj cihazı kullanımı, bataryanın ısı veya strese maruz kalması şeklinde özetlenebilir.

Pil yanarsa ne olur?

PİLLER, ZARARLI KİMYASALLARLA DOLU Kimya deposu gibidir. Rastgele çöpe, toprağa ve ateşe atarsanız içindeki kimyasallar çevreye karışacaktır. Suya ve toprağa karışan bu kimyasallar yediğimiz balıklar, sebze ve meyveler kanalıyla insan vücuduna geçebilir.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Telefon Islandiginda Ne Yapilmali?

Şişen batarya nereye atılır?

Şişen batarya nereye atılmalıdır Elinizde şişmiş bir batarya mevcut ise mutlaka geri dönüşüme gönderilmelidir. Bunun sağlayan araçlar ise atık pil toplama kutularıdır. Genellikle okullarda, marketlerde, sitelerde ve belediyelerin belirlediği bazı alanlarda atık pil toplama kutularına ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector