Sık sorulan: Şişen Telefon Bataryası Nasıl Indirilir?

Batarya şişmesi nasıl önlenir?

Bataryalarınızın şişmesini önlemek için yapmanız gereken şey şarjda çok bırakmamanızdır. Aşırı şarj olan batarya depoladığı elektriği daha fazla sıkıştıramayarak genişliyor.

Telefon batarya şişmesi nasıl anlaşılır?

Batarya Şişmesi Nasıl Anlaşılır Özellikle çıkarılabilir bataryaya sahip olan cihazlarda. Batarya şiştiğinde arka kapağa baskı yapar. Kapağın çıkmasına sebep olur ya da kapak üzerinde bir tümseklik oluşturur. Tabii şarjın oldukça kısa süre dayanması da batarya şişmesinin anlaşılmasını sağlayabilir.

Batarya şişmesi neden olur?

Genel olarak, şişmiş bir batarya, batarya hücreleri aşırı şarj olduğunda ve ısınmadan olmaktadır. Bu reaksiyon bataryanın içindeki gazları ısıtan ve genleşmelerine neden olan ısı üretir. Havalandırmanın herhangi bir yolu olmadan, bataryanın kasası gazlarla genişler ve batarya şişer.

Cep telefonu bataryası nasıl patlar?

En basit şekilde bir örnek vermek gerekirse; telefonunuzu aşırı şarj ederseniz ya da 0 derecenin altında şarj ederseniz lityum metalı negatif elektrot üzerinde birikir, ısınır ve sonunda kaçılmaz bir şekilde patlar.

Şişen batarya ne yapılmalı?

Şişen batarya nereye atılmalıdır Elinizde şişmiş bir batarya mevcut ise mutlaka geri dönüşüme gönderilmelidir. Bunun sağlayan araçlar ise atık pil toplama kutularıdır. Genellikle okullarda, marketlerde, sitelerde ve belediyelerin belirlediği bazı alanlarda atık pil toplama kutularına ulaşabilirsiniz.

You might be interested:  Soru: Smart Switch Telefon Güncelleme Nasıl Yapılır?

Batarya şişmesi telefona zarar verir mi?

Batarya şişmesinin diğer modellere verdiği zararlar Diğer android cihazlarda da batarya şişmeleri ekrana, anakarta ve arka cam kapağa zarar vermektedir.

Batarya patlaması neden olur?

Bir çok batarya kısa devre sonucu yanmış veya patlamıştır. Bataryaların bu şekilde tahrip olmasına sebep olan ana sebepler, yanlış şarj etme, imalat hataları, orijinal olmayan batarya veya şarj cihazı kullanımı, bataryanın ısı veya strese maruz kalması şeklinde özetlenebilir.

Batarya şişmesi kullanıcı hatası mı?

Batarya şişmesi kullanıcı hatası değildir ve garanti kapsamına girmektedir. Tabii daha önce de belirttiğimiz gibi bu durumun 2 yıllık garanti süresi içinde oluşması ve dışarıdan bataryanın şişmesine neden olacak bir darbe veya su teması olmaması gerekmektedir.

Telefon patlaması nasıl olur?

Yağcı, “Orijinal olmayan şarj aleti ve batarya kullanıldığında ya da telefon arızalı olduğunda şarj esnasında alıcı ve verici arasındaki akım değerleri uymayabilir. Bu durumlarda da telefonda aşırı ısınma sonucu patlama veya alevlenme yaşanabilir” dedi.

Lion batarya şişer mi?

Çoğu kullanıcının bildiği gibi lityum iyon piller; telefon, tablet veya PC’nin pili zamanla şişer.

Iphone batarya şişmesi neden olur?

Kullanıcı kaynaklı en genel neden, cihazın uzun süre şarjda bırakılmasıdır. Bilindiği üzere, yeni nesil akıllı telefonlar ortama 2 saat içinde tamamen şarj olabilmektedir. Fakat birçok kullanıcı, cihazını gereğinden fazla şarjda bırakarak; bataryanın bozulmasına ve şişmesine neden olmaktadır.

Laptop batarya şişmesi tehlikeli mi?

Öncelikle, notebook ya da telefonunuzda batarya şişmişse olaya nazik ve temkinli yaklaşmanız gerekir. Şişen bataryayı kurcalamak, hele delmeye kalkmak son derece tehlikeli sonuçlar doğurabilir hatta kimi zaman hayatınızı bile riske sokabilir.

Batarya nasıl güçlendirilir?

İşte telefon bataryanızın ömrünü uzatmak için yapmanız gerekenler

  1. Ekran parlaklığını en düşükte değil otomatik modda kullanın.
  2. Reklam engelleyen uygulamalar kullanın.
  3. Elektronik postalarınızı anlık almak yerine manuel hale getirin.
  4. İnternet siteleri üzerinden değil, telefonunuzun hafızasındaki müzikleri dinleyin.
You might be interested:  Hızlı Cevap: Facebookta Telefon Numarası Nasıl Bulunur?

Telefon aşırı ısınmasını nasıl engellerim?

Telefonunuzun aşırı ısınmasını önlemek için:

  1. Yoğun kaynak kullanan özellikleri veya uygulamaları telefonunuz soğuyana kadar durdurun.
  2. Telefonunuzu doğrudan ısıya veya aşırı güneş ışığına maruz bırakmayın.
  3. Telefonunuzu kapalı veya iyi havalandırılmayan yerlerde tutmayın.
  4. Telefonunuzun ekran parlaklığını azaltın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector