Sık sorulan: Telefon Dolandırıcılığı Karşı Ne Yapmalı?

Internetten dolandırıldım nereye şikayet edebilirim?

Dolandırıldım nereye şikayet edebilirim? Dolandırıldım nereye şikayet edebilirim? 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun “İhbar ve şikayet ” başlıklı 158′ inci madde hükmü şu şekildedir: “(1) Suça ilişkin ihbar veya şikâyet, Cumhuriyet Başsavcılığına veya kolluk makamlarına yapılabilir.

Google telefon ile arar mı?

Hayır, Google telefondan aramaz.

Internet dolandırıcılığı için nereye başvurulur?

İnternet dolandırıcılığı şikayeti savcılığa yapılmalıdır. Savcılık şikayet dilekçesi ile suç duyurusunda bulunmak doğru bir hareket olacaktır. Aynı zamanda satın alınan ürünün değerine göre Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuruda bulunulması mümkündür.

Internet dolandırıcılığı nasıl önlenebilir?

PEKİ NASIL ÖNLEM ALMALIYIZ?

  1. Tanımadığınız adreslerden gelen e-mailleri asla açmayın, linklere tıklamayın.
  2. Kişisel bilgilerinizi, kullanıcı adı ve şifre gibi bilgilerinizi paylaşacağınız sitelere doğrudan internet adresini yazarak girin.
  3. İnternet alışverişlerinizde mutlaka sanal kredi kartı kullanın.

E devletten suç duyurusunda bulunulur mu?

E – Devlet Üzerinden Savcılığa Suç Duyurusu Yapmak Mümkün Mü? E – devlet üzerinden savcılığa suç duyurusu yapılmamaktadır. Bu işlem CİMER aracılığı ile yapılmaktadır.

Taklit ürün nereye şikayet edilir?

Alo 130 Hattı | T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

Telefon dolandırıcılığı kime şikayet edilir?

Ticaret Bakanlığına yapılan şikayetlerin değerlendirilmesinin akabinde idari para cezasının uygulandığını aktaran Bakal, ” Telefon dolandırıcıları, Ticaret Bakanlığı sitesinden ya da e-Devlet üzerinden on-line olarak şikayet edilebilir. Bizzat Ticaret İl Müdürlüklerine şikayette bulunulabilir.

You might be interested:  Sık sorulan: 49 Hangı Ulkenın Telefon Kodu?

Arayan kimliği ve spam koruması nedir?

Söz konusu özellik, yapılan aramaların kimliği hakkında bilgi veriyor ve istenmeyen ( spam ) bir numara ile iletişim kurup kurmadığınızı gösteriyor. Tabi bu özellik için öncelikle ”Caller ID & spam protection” özelliğinin açık olması gerekiyor ki Google bu özelliğin varsayılan olarak açık olduğunu paylaşıyor.

Bir web sitesi nasıl şikayet edilir?

İnternet ortamında sosyal medyada karşılaşılan yasal olmayan zararlı içerikler Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yürütülen İnternet Bilgi İhbar Merkezi’ne https://www.ihbarweb.org.tr bildirilebilir.

Internet dolandırıcılığı yargıtay kararları banka sorumluluğu nedir?

Hukuk Dairesi 11.03.2019 tarih ve 2017/4888 E. 2019/2015 K. sayılı kararıyla, banka hesabındaki parası bilgisi dışında çekilen kişinin, yapılan bu işlemde, üçüncü kişilerle el ve işbirliği ile veya başka şekilde kusurlu davrandığı kanıtlanmadıkça, bankanın hesaptan çekilen tüm paradan sorumlu olduğuna karar vermiştir.

E posta ve internet dolandırıcılığı nedir?

“Phishing”, insanların kredi kartı bilgileri, ağ bilgileri veya diğer hassas bilgilerine ulaşmak için yapılan kimlik avı saldırılarıdır. Saldırganlar telefon ve çoğunlukla da e – posta yolunu kullanarak, hedeflerini kandırıp ve zararlı bağlantılara yönlendirir ve gizli bilgilerini çalarlar.

Banka dolandırıcılığı nedir?

Dolandırıcılar, ödemelerinizi EFT ve havale gibi yöntemlerle doğrudan doğruya banka hesaplarına göndermenizi isteyebilirler. Dolandırıcılar kart bilgileriniz ile ödeme yapmanızı isteyebilir bu durumda kart bilgilerinizi ele geçirebilirler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *