Soru: Telefon Bataryası Şişti Nasıl Iner?

Şişmiş batarya telefona zarar verir mi?

Batarya şişmesinin diğer modellere verdiği zararlar Diğer android cihazlarda da batarya şişmeleri ekrana, anakarta ve arka cam kapağa zarar vermektedir.

Batarya şişmesi nasıl önlenir?

Bataryalarınızın şişmesini önlemek için yapmanız gereken şey şarjda çok bırakmamanızdır. Aşırı şarj olan batarya depoladığı elektriği daha fazla sıkıştıramayarak genişliyor.

Telefon batarya şişmesi nasıl anlaşılır?

Batarya Şişmesi Nasıl Anlaşılır Özellikle çıkarılabilir bataryaya sahip olan cihazlarda. Batarya şiştiğinde arka kapağa baskı yapar. Kapağın çıkmasına sebep olur ya da kapak üzerinde bir tümseklik oluşturur. Tabii şarjın oldukça kısa süre dayanması da batarya şişmesinin anlaşılmasını sağlayabilir.

Telefon batarya şişmesi neden olur?

Genel olarak, şişmiş bir batarya, batarya hücreleri aşırı şarj olduğunda ve ısınmadan olmaktadır. Bu reaksiyon bataryanın içindeki gazları ısıtan ve genleşmelerine neden olan ısı üretir. Havalandırmanın herhangi bir yolu olmadan, bataryanın kasası gazlarla genişler ve batarya şişer.

Şişen batarya ne yapılmalı?

Şişen bataryayı ne yapmalıyız

  1. Şişen bataryayı atık pil kutularına atın.
  2. Şişen bataryayı kesinlikle delmeyin.
  3. Şişen bataryayı kesinlikle buzdolabına koymayın.

Şişmiş batarya tehlikeli mi?

Batarya şişmelerinin oldukça tehlikeli olduğunu ifade eden Selik, “ Şişmiş batarya ile telefonu şarj etmeye devam etmek ya da telefona uygun olmayan şarj cihazı veya Ulusalarası Kalite standartlarını taşımayan cihazlar ile şarj edilmeye devam edilmesi bataryanın patlamasına neden olabilir.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Alan Koduyla Telefon Numarası Nasıl Yazılır?

Telefon bataryası şişerse ne olur?

En basit haliyle şişmiş bir batarya, cihazın formunu bozduğu gibi ekran ve anakart gibi en önemli parçalarına zarar verir. Şişen batarya, arka kısımdan direkt olarak cihazın gövdesine baskı yapar. Bu baskı nedeniyle cihazın anakartı veya ekranı kırılabilir.

Batarya nasıl güçlendirilir?

İşte telefon bataryanızın ömrünü uzatmak için yapmanız gerekenler

  1. Ekran parlaklığını en düşükte değil otomatik modda kullanın.
  2. Reklam engelleyen uygulamalar kullanın.
  3. Elektronik postalarınızı anlık almak yerine manuel hale getirin.
  4. İnternet siteleri üzerinden değil, telefonunuzun hafızasındaki müzikleri dinleyin.

Batarya şişmesi garanti kapsamına girer mi?

Batarya şişmesi kullanıcı hatası değildir ve garanti kapsamına girmektedir. Tabii daha önce de belirttiğimiz gibi bu durumun 2 yıllık garanti süresi içinde oluşması ve dışarıdan bataryanın şişmesine neden olacak bir darbe veya su teması olmaması gerekmektedir.

Batarya patlaması neden olur?

Bir çok batarya kısa devre sonucu yanmış veya patlamıştır. Bataryaların bu şekilde tahrip olmasına sebep olan ana sebepler, yanlış şarj etme, imalat hataları, orijinal olmayan batarya veya şarj cihazı kullanımı, bataryanın ısı veya strese maruz kalması şeklinde özetlenebilir.

Telefon patlaması nasıl olur?

Yağcı, “Orijinal olmayan şarj aleti ve batarya kullanıldığında ya da telefon arızalı olduğunda şarj esnasında alıcı ve verici arasındaki akım değerleri uymayabilir. Bu durumlarda da telefonda aşırı ısınma sonucu patlama veya alevlenme yaşanabilir” dedi.

Yan sanayi batarya telefona zarar verir mi?

Orijinal olmayan ve yan sanayi ürünü olarak lanse edilen bataryaların kullanılması nedeniyle şişme sorunu oluşabilmektedir. Telefonun uzun süre şarjda bırakılması ve aşırı bir şekilde meydana gelen ısınmaya rağmen cihazın kullanılması nedeniyle batarya şişmesi görülebilmektedir.

Lion batarya şişer mi?

Çoğu kullanıcının bildiği gibi lityum iyon piller; telefon, tablet veya PC’nin pili zamanla şişer.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Telefon Harci Nereye Yatirilir?

Notebook bataryası neden şişer?

Genel olarak telefon ya da notebook bataryasının şişme sebebi, lityum pil hücrelerinin aşırı şarja maruz kalmasıdır. Bu reaksiyon, pilin içindeki gazları iyice ısıtır ve genişlemelerine sebep olur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector