Soru: Telefon Dolandırıcılığında Ne Yapılmalı?

Telefon dolandırıcılığı kime şikayet edilir?

Ticaret Bakanlığına yapılan şikayetlerin değerlendirilmesinin akabinde idari para cezasının uygulandığını aktaran Bakal, ” Telefon dolandırıcıları, Ticaret Bakanlığı sitesinden ya da e-Devlet üzerinden on-line olarak şikayet edilebilir. Bizzat Ticaret İl Müdürlüklerine şikayette bulunulabilir.

Internetten dolandırıldım nereye şikayet edebilirim?

Dolandırıldım nereye şikayet edebilirim? Dolandırıldım nereye şikayet edebilirim? 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun “İhbar ve şikayet ” başlıklı 158′ inci madde hükmü şu şekildedir: “(1) Suça ilişkin ihbar veya şikâyet, Cumhuriyet Başsavcılığına veya kolluk makamlarına yapılabilir.

Telefon numarası vermek sakıncalı mı?

Birinin telefon numarasını izin almadan 3. bir kişiye vermek bundan böyle yargıya taşınabilir. Yargıtay, bir kişinin telefonunun kendisinin izni olmadan başkasına verilmesini “Kişisel Verileri Koruma Kanunu”na aykırı buldu.

Internet dolandırıcılığı nasıl önlenebilir?

PEKİ NASIL ÖNLEM ALMALIYIZ?

  1. Tanımadığınız adreslerden gelen e-mailleri asla açmayın, linklere tıklamayın.
  2. Kişisel bilgilerinizi, kullanıcı adı ve şifre gibi bilgilerinizi paylaşacağınız sitelere doğrudan internet adresini yazarak girin.
  3. İnternet alışverişlerinizde mutlaka sanal kredi kartı kullanın.

Sosyal medya suçları nereye şikayet edilir?

Mağdur olduğunuz böylesi bir durum karşısında derhal şikâyet için en yakın emniyet birimine ya da Cumhuriyet Başsavcılığına müracaat ederek suç duyurusunda bulunun.

You might be interested:  Sık sorulan: Messenger Telefon Numarası Nasıl Kaldırılır?

Telefon numarasını nasıl şikayet edebilirim?

BTK Tüketici Sitesi. BTK Bilgi ve İhbar Merkezi’ne 120 Numaralı Telefon Kanalıyla Ulaşılabilmektedir. BTK Bilgi ve İhbar Merkezi’ne 120 Numaralı Telefon Kanalıyla Ulaşılabilmektedir.

E devletten suç duyurusunda bulunulur mu?

E – Devlet Üzerinden Savcılığa Suç Duyurusu Yapmak Mümkün Mü? E – devlet üzerinden savcılığa suç duyurusu yapılmamaktadır. Bu işlem CİMER aracılığı ile yapılmaktadır.

Taklit ürün nereye şikayet edilir?

Alo 130 Hattı | T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

Kredi kartı dolandırıcılığında para geri alınabilir mı?

Bankacılık mevzuatına göre; kredi kartında bir dolandırıcılık varsa 7 gün içinde bankaya itiraz edilmeli. Eğer internet sitelerinde sizin bilginiz dışında bir işlem yapıldıysa bankalar, itiraz üzerine hesabınızdan çekilen parayı o sitenin sahibine göndermeden bloke ediyor. Haklıysanız para iade ediliyor.

Telefon numarası birinin eline geçerse ne olur?

Hiçbir şey yapamazlar, Telefon numarasını büyütmeye gerek yok seni arayıp rahatsız etmek dışında bir şey yapamıyorlar onlarıda engellersin.

Numara arkadaşı ne demek?

Son günlerde sosyal medyada sık sık mesajlaşmaların ifşa edilmesi ve insanların birbirine meydan okuduğunu görüyoruz. Özellikle gençler arasında çokça yaygınlaşan numara komşuluğunda kişiler kendi telefon numaralarının bir alt veya üst numarasına mesaj atarak ya da arayarak arkadaş olmayı teklif ediyor.

Yurt dışına cep telefonu numarası nasıl verilir?

Diğer bir tabirle de +9 getirilmesi gerekmektedir. Yani 0 555 555 55 55 numaralı telefon numarasını yurt dışından aramak için yapılması gereken başına 009 (+9) getirilmesidir.

Internet dolandırıcılığı yargıtay kararları banka sorumluluğu nedir?

Hukuk Dairesi 11.03.2019 tarih ve 2017/4888 E. 2019/2015 K. sayılı kararıyla, banka hesabındaki parası bilgisi dışında çekilen kişinin, yapılan bu işlemde, üçüncü kişilerle el ve işbirliği ile veya başka şekilde kusurlu davrandığı kanıtlanmadıkça, bankanın hesaptan çekilen tüm paradan sorumlu olduğuna karar vermiştir.

You might be interested:  Sık sorulan: Telefon Bağımlısı Olduğumu Nasıl Anlarım?

E posta ve internet dolandırıcılığı nedir?

“Phishing”, insanların kredi kartı bilgileri, ağ bilgileri veya diğer hassas bilgilerine ulaşmak için yapılan kimlik avı saldırılarıdır. Saldırganlar telefon ve çoğunlukla da e – posta yolunu kullanarak, hedeflerini kandırıp ve zararlı bağlantılara yönlendirir ve gizli bilgilerini çalarlar.

Banka dolandırıcılığı nedir?

Dolandırıcılar, ödemelerinizi EFT ve havale gibi yöntemlerle doğrudan doğruya banka hesaplarına göndermenizi isteyebilirler. Dolandırıcılar kart bilgileriniz ile ödeme yapmanızı isteyebilir bu durumda kart bilgilerinizi ele geçirebilirler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector